Co číst a nečíst z povinné četby

25. července 2011 v 21:49 | Dimmity |  Knihomol aneb o knížkách
Bohužel jsem se jako gymplák musela, doufám, že dočasně, přesunout do vyšších sfér krásné literatury. Předem podotýkám, že můj pravopis a styl mého psaní nemusí vyhovovat případným kritikům, ať už znuděným či inteligentním. Zkrátka a dobře, tohle nebude článek, který ti o těch povinnejch knížkách řekne perfektní a objektivní recenzi, jenom ti dám pár tipů na to, co si z povinné četby přečíst a neusnout při tom nudou. A čemu se raději opravdu vyhnout...
Seznam se bude dále rozšiřovat o to, co v budoucnu ještě přečtu, tak se sem tedy zkus vracet třeba ob měsíc, pokud by jsi stál/a o další tipy. A ještě něco - nepíšu tu čtenářský deník, jen názory, děj si určitě najdete sami.
David Copperfield, od Charlese Dickense
Pokud bych měla knížku bodovat podle ,,hvězdičkového systému", dostala by jich nejspíš tisíce.
Jsem moc ráda, že nepatřím k tipům, co by se zalekli tlustých knížek (knížka vychází většinou po dvou dílech po cca 500-ti stránkách)- protože opravdu stojí za to. Dickens čerpá, stejně jako v ostatních knížkách, ze své dětské bolesti a dětských nadějích, píše velice citlivě, vyhýbá se dobovým kýčům a když už jsme u té doby, získáš přehled o viktoriánské anglické společnosti od těch nejvyšších po nejnižší vrstvu. Občas možná ukápne nějaká za slza dojetím. Směle do toho!
Citlivá knížka od citlivého muže se silným příběhem...

Na Větrné hůrce, od Emilly Brontë
Kdybych nevěděla, že to napsala žena, nikdy bych si to ani nedovolila nemyslit. Je to příběh tak bez obalu, tak neohleduplný, tak ponurý a tak příliš realisticky životně sestrojený, že to nemohla napsat citlivá duše. Když nic jiného, měla jsem to přečtené velice rychle. Jedna věc je totiž známá - když nevíte, co jak dopadne nebo vás daná situace v knížce tolik deprimuje, nemůžete se od děje odtrhnout.
Měla bych možná napsat, že knížka není pro citlivé třasořitky jako já - ale musím uznat, že po přečtení a následném překonání deprese ve mě zůstal silný dojem. Moc takových děl jsem dosud nečetla, abych zůstala kamenná a v klidu...
Drama, drama - to baví každého.

Zločin a trest, od Fjodora Michajloviče Dostojevského
Tohle jsem četla celé dva měsíce a myslím, že jsou nenávratně promarněny. Znovu bych si to prosím nikdy nepřečetla, bylo to na můj vkus oškubané na kráse. Číst o tom, jak se někdo plácá po městě, jak si zneužitou opilou dívku vyhlíží další preverzák, o výsleších, jak je vrah v depce - prosím, tenhle výčet vypadá sice pro někoho lákavě, ale je nutné si uvědomit, že samotná a opěvovaná vražda se stale již v první pětině knížky, dále je jen psychologie (a jaká). Chvílemi mě knížka bavila, chvílemi ne - ale ty světlé chvíle pro mne bohužel nepřevážily to, že mi dílo v žádném ohledu nesedlo.
Můj názor je ten, že kvalita díla se váži podle dojmu čtenáře z knížky. Já jsem zůstala dojmem netknutá, upřmně musím napsat, že jsem spíše znechucená. Jediná scénka, která se příznivě dotkla mého srdce je pochopitelně až na konci.
Podle mě je to co do zábavy a vážnosti knížka napsaná pro starší muže, ne pro mládež na střední.

Nadějné vyhlídky, od Charlese Dickense
Přišlo to jako balzám na duši po Zločinu a trestu. Opět mě to velice bavilo, opět jsem byla dojata. Nicméně, jak již bylo naťuknuto, píše o svém dětství a o svých nadějích, tudíž jsou jeho příběhy v mnoha ohledech totožné. Pokud tě velice zaujme David Copperfield, pak hurá do toho, pokud tě nechal spíše chladným, pak tě Nadějné vyhlídky do extáze taky nedostanou. Snad jen, že mají kouzelnější a tajemnějši příběh...
Za sebe doporučuji. Knížka má asi 500 stran(?).

Citlivá knížka od citlivého muže se silným příběhem...


Gulliverovy cesty, Johnatana Swifta
Pokud jste viděli film, tak si ho prosím vymažte z paměti, knížka je úplně jiná. Je to totiž cestopis a napsal ho autor, který nejde pro inteligentní narážku (nebo snad nadávku?) daleko. Je to vtipné, trefné a znovu to potvrzuje to, že lidé se dobou nemění. Průběhem knížky jsem žasla, smála se, usínala při občasných zdlouhavých pasážích a hlavně často obracela stránky - bylo to hotovo raz dva. Celkově se mi to moc líbilo.
Je to jedno z těch děl, které může nečtenářská mládež označit za malé zlo - když se něco přečíst musí, tak tohle se přečíst dá.
Knížka snůškou výmyslů, ale inteligentních a zcela na místě.

Krakatit, od Karla Čapka
Kdo by to byl řekl, že mě bude bavit knížka od českého autora... omlouvám se za nevlastenectví, ale po špatné zkušenosti s Třemi legendami o krucifuxu od Zeyera (přečetla jsem jen tu první, u druhé jsem knížku doslova odhodila do kouta) se nemůžete divit ničemu. Karel Čapek mě tedy velice překvapil. Nejen, že je dílo vytříbeně napsané (hrátky se slovy, chemická hantýrka, zdůraznění tónu a spádu řeči ,,slabikováním",...), ale sám děj je poutavý. Obsahuje prvky erotiky, thrilleru a autor se taky nebojí pohrávat si s city.
Zkrátka a dobře, doporučuji!!!


Osud člověka, od Michaila Šolochova
Tahle knížka mi vzala mé ,,povinnočtenářské pannenství", byla to jedna z prvních knížek, po kterých jsem sáhla jen kvůli škole. Jak jste si už asi všimli, u většiny knížek jsem nelitovala a tahle samozřejmě není vyjímnkou.
Nevím, zda mám dílo vůbec nazývat knihou, protože je velice krátké a nezabere vám víc než tři hodiny pozorného čtení. Je to příběh lidský, podaný vyprávěním hlavní postavy a nelze se vymanit z pozice posluchače, totiž odložit knížku a odejít by byla neslušnost vůči vypravěči - kniha je velice poutavá. Mám s ní krásnou zkušenost narozdíl od Zločinu a trestu, též ruského díla.
Jinak, pokud se do ní pustíte, musím vás upozornit, že prvních pár stránek půjde ztěží, ale jakmile dotyčný přeplave řeku, bude to o.k. A připravte si kapesníky.

Není římského lidu, Jarmila Loukotková
V naší povinné četbě se objevilo: přečíst 1 dílo z období Antiky nebo o Antice. To je důvod, proč to sem dávám - je to ono ,,dílo o Antice".
Loukotková píše přímo mistrovsky, neznám lepšího českého autora (možná tak Čapek, ale to je zase něco na jiné brdo), používá chvílemi až básnický jazyk.
Knížka pojednává o nástupu do vlády a vládě známého císaře Nera a navzdory tomu, že je příběh možná jen spekulací, jak a proč se Nero v dějinác tak vyznamenal, drží se základních historických faktů. Není lepší knížky (jen dalších od Loukotkové), která by ti dovolila se opravdu dostat do starověkého Říma.
Je to nádherná knížka, obsahuje i krátké úryvky či výsměšné větičky samotného Petronia, které osvěžují děj či dodávají příběhu vážnost.
Zkrátka, je to jedna z nejstěžejnějších knížek mého života. Doporučuju!!!!!!!!!!!!!


Doma lidé umírají, Jarmila Loukotková
Knížka odkrývá problematiku půdy v 1.století př.n.l.. Možná, pokud máš za sebou prvák na gymplu, něco ti říká pojem latifundie (velký pozemek, který vlastní patricij a který k němu levně přikupuje od malých zemědělců, které zruinoval - většinou cenovou konkurencí, jejich malá pole - lidé přichází o výdělky, tím o majetky a jsou na mizině).
Projdeš si každou vrstvou, každým problémem - obchod s děvčaty (pro citlivější -objevuje se tam nepříjemná zápletka), podplatitelnost práva Veta, nucené sňatky, volby, HLAD....
Je to opět mistrovsky napsáno, až knížka skončí, ještě dlouho budeš ,,bydlet" v Římě. Získáš totiž ucelený obraz, co se týče smětiště, typů lidí, kteří žijí v určitých čtvrtích, kudy se dát na jaké křižovatce, o tom, který byt byl v Říme nejlevnější, co se pěstovalo v zahradách...pobavíš se při různých politických šarvátkách a zjistíš, že lidé se za ty 2 000 let vůbec, ale vůbec nezměnili.
Jakmile se začteš, od knížky se nebudeš moci odtrhnout!

Pod maskou smích, Jarmila Loukotková
Není římského lidu je knížka orientující se ve vyšších vrstvách, Pod maskou smích zachycuje celou společnost při jejích konfliktech a Pod maskou smích ti popíše politické vztahy meti Kartágem (Kart Hadaštem, v překladu Novým městěm)a také mistrovsky předloží svět starověkého divadla. Jako ve všech jejích knihách je i tady motiv lásky, který udržuje vnitřní napětí. Není co víc dodat, děj si můžeš najít na netu nebo si raději přečti celou knížku :-). Je bezchybná. A opět se drží faktů, což obdivuji.

Succubus, Honoré de Balzac
Možná to není přímo dílo z těch několika povinných, ale tohoto autora mezi nimi skutečně najdeš.
Knížka pojednává o inkvizici, o její zrůdnosti, o její chamtivosti a nepravosti. Není to knížka pro začínající čtenáře, je totiž napsána starším jazykem a také ne zrovna vybíravým. Děj je ponurý, ale velice zajímavý (často se zde objevuje motiv erotiky).
Co dodat víc, má to pár stránek - pokud si knížku přečteš, budeš cítit stejně jako já, že stačí pouhé: ,,ách, proč jí jen upálili?!" a s chutí ji zavřeš. Nicméně informace a dojmy z knížky určitě k zahození nejsou...

Jana Eyrová, Charlotte Brontëová
Srdceryvný, motivační a inteligentní příběh pro dívky, který stojí za to si přečíst. Snad jen, že je podle mého na obsáhlost děj moc dlouhý (v knize se často objevují pocity) - ale to je jen můj osobní dojem, spolužačka je naopak knihou nadšena.
Ve filmu Jana Eyrová není to hlavní poselství, které se nám autorka snaží vštípit - že vztah má být rovnocenný, že i žena může a má mít cíle bez ohledu na tradice (sedět doma a rodit), že pravá krása ženy je její jiskra v očích - něco neuchopitelného a podobně. Zkrátka, autorka není feministka, je to moudrá žena, která si dokázala ve své knize prosadit něco, co v její době rozhodně nebylo obvyklé.
Číst či nečíst? No, zkrátka se to dá... :-)

Továrna na Absolutno, Karel Čapek
Myslím, že Krakatit od Čapka je zábavnější, možná je to tím, že se narozdíl od Továrny na Absolutno zabývá více méně jedním hlavním hrdinnou.
T. n. Absolutno je podle mě dílo více globální, autor se označuje za kronikáře a tímto stylem cca od půlky knihy také píše. Není to však nudná kronika, autor si opět pohrává se sakrasmem a výtečně vykresleným ,,co kdyby...". Sama nepochybuji o tom, že jestliže by se počáteční zápletka v knize opravdu odehrála, svět by šlapal přesně tak, jak to Kája předpověděl.
Doporučuju, je to sranda. A taky to není nic dlouhého!
Kája Čapek tě nezklame.

Postřižiny, Bohumil Hrabal
Film znáš určitě stejně jako já nazpaměť a tak si možná řekneš, proč to ještě číst... ale já ti říkám, přečti si to. Je to krásnými slovy napsané a klidnou atmosférou prodchnuté. Je to podle mě jedno z nejlepších českých děl.

Ostře sledované vlaky, Boumil Hrabal
Toto dílo logicky už tak pohodové a uklidňující není, idkyž je laskavě napsané. Nebudu připomínat, že existuje film, ani, že je podle mě kniha lepší... a navíc je krátká.

Smrt krásných srnců, Ota Pavel
Také laskavě napsané. Ota Pavel pro mě zosobňuje hodného brášku, tatínka, manžela a hlavně člověka, který překonal mnoho životních útrap. Až nakonec překonaly ony jeho.
Nevím, jestli jsou jeho příběhy k pláči nebo k s míchu (a nemyslím to jako urážku) - píše o životě a navíc ve vypjaté době a ten už hold takový je. Toto dílo není ani tak o rybách, jestli to u něj vůbec jde. Doporučuji přečíst...

Jak jsem potkal ryby, Ota Pavel
Jeho lásku k rybám jsem nikdy nesdílela, snad proto, že ty mražené mi chutnají jako bláto, čerstvou jsem ještě neměla a chytat taky neumím. On mi však ukázal jiný rozměr rybaření, jeho provázanost s válečným i poválečným životem. Je to opět životopisné vypravěčské dílo a ukazuje jeho životní zkušenosti z jiných (většinou rybích) úhlů, než je vždy popsáno ve Smrti krásných srnců... proč si to přečíst? Je to fajn.

Spartakus, Jarmila Loukotková
Opět dílo, které mi dokonale padlo do noty, možná jsem po jeho přečtení i na něco přišla. Musíte si přečíst všechna díla od Jarmily! Zjistila jsem totiž, že si tvořím ucelený obraz starověkého Říma. V Není římského lidu jsem pronikla do vyšší společnosti a k císaři, v Doma lidé umírají jsem se dostala mezi politické rozepře, které rozmělňují nejchudší obyvatelstvo, v Pod maskou smích jsem přičichla k rozporům mezi Karthágem a Římem a prožila jsem starověké divadlo. Ve Spartakovi jsem pronikla do otrockého žití. Spartakus kupodivu popisuje dobu až po Spartakově smrti a porážce otroků, někteří z nich se totiž nechtějí smířit s jejich údělem a tak se z jednotek utečených po porážce do hor pokouší pár jedinců udělat ucelené vojsko. I když to může znít suchopárně, autorka tomu opět vdechla krásno a lásku. Zbytek v knížce...

Jarmila... je úžasná. Nezklame tě ani tady.

Komu zvoní hrana, Ernest Hemingway
Knížka má něco přes 400 stránek a zachycuje 2. světovou válku z pohledu španělských komunistických partizánů (za tuhle frázi by mě asi hodně více zasvědcených lidí zabilo :D). Hemingwayovi se vyčítá, že v tomto díle souhlasí s komunismem, ale sám řekl, že je to jediné možné řešení k udržení morálky. Tak co. Je to prostě moc fajn knížka a myslím, že svět by komunismu už mohl odpustit a s chutí si tu knížku přečíst. Je napsána samozřejmě po chlapsku, taky ,,metodou ledovce" - spoustu věcí si musíš domyslet. Je tam láska, troška hrdinství. Nic těžkého, ale hrozně zajímavého...

Knížka se sexy hrdinou, který nakonec umře sám.

Šťastný princ a jiné pohádky, Oscar Wilde
Jsou to pohádky, ale usínat bych u nich rozhodně nechtěla (určitě by se mi zdálo o tom, že jsem umřela :D). Jsou to spíše příběhy pro dospělé, protože narozdíl od dětí mají šanci prohlédnout do jejich hloubky. Není to nic náročného a člověk se od přírody rád dojímá, takže by ti to nemělo dělat problém :-). Je to krátké.


Po nás ať přijde potopa, František Gellner
Je to sbírka básní, která mi přesně sedla do noty. Sarkastická, upřímná, není to žádné zamilované básnění labutích křídlech a zachycuje autorovy nespokojenosti. Možná bych si to ale nechtěla vytáhnout u maturity... četla jsem to spíš pro zajímavost, do přečtených knížek si to asi nedám...

Ale jen v případě, že se Češtiny u maturity vůbec, ale vůbec nebojíš...


Ivanhoe, od Waltera Scotta
Knížka z období středověku, tak trochu hrdinská, naivní a rozdělena na dobré a zlé postavy. Jestli ale chceš poznat ovzduší té doby, je to fajn dílko (ikdyž, jak říkám, trošku idealizované). Není to nic složitého, je trošku delší, ale třeba já konkrétně jsem měla knížku s obrázky a bylo to v pohodě. Určitě se z toho dá odmaturovat. Navíc poznáš prapůvod toho, proč lidé nemají rádi Židy... a to je lákavé, ne?
Ále, jde to.


Pan Theodor Mundstock, Ladislav Fuks
Zprvu to pro mě byla knížka celkem složitá, ale jakmile jsem si zvykla na běh a styl díla, bylo to dobré. Co dobré - úžasné. Je to napsané upřímně a z pohledu jednoho starého a křehkého člověka, Žida, v těch nejhorších chvílích války (v knížce je zachycena i událost atentátu na Heydricha a její následky). Pan Mundstock pojednou prostě zíká jistotu, že ho odvedou do koncentráku, takže se na to začne připravovat a to celkem pilně. Svou přípravou pomůže i klučinovi, synovi jeho známých. Na konci příběhu i překvapivému konci života mu dojde, že si všechno myslel špatně... je to tak trošku nervy drásající.
Pokud považuješ za vrchol slohu článek v TV mini, tak to prosímtě nečti...

Obyčejný život, Karel Čapek
Je to docela drsné zjištění, co všechno skrývá lidský život a jakými skrytými krutostmi, myšlenkami a jinakostmi může být nabit. Opět to není dílo pro větrné a jednoduché povahy, je to zamyšlení nad životem z jiné stránky a to nemusí každému sednout, nicméně mluvit o tom není těžké. Takže doporučuji.
Čapek nezklame, to si zapiš za uši.

Krysař, od Viktora Dyka
Tak trošku mi to přijde jako dobře napsaný kýč. Když je to úchvatné, tak až moc, když srdceryvné, tak přímo tragické. Nebylo to složité to číst, zajímavá knížka to určitě je a hlavně je krátká. Víc k tomu nemám co říct :-)
... snad jen, že je to trošku ponuré.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 20. srpna 2011 v 18:32 | Reagovat

Loukotkovou mám ráda, všechny tyhle knížky jsem četla, píše skvěle. Jestli máš možnost, sežeň si od ní román Medúza, ten je ze současnosti, ale výborný. Taky je dobrý román Navzdory básník zpívá, o F.Villonovi (to též napsala Loukotková). Není to sice povinná četba, ale myslím, že tě to bude bavit.
Z těch dalších toho moc neznám, povinná školní četba mě moc nebavila, raději jsem četla všechno ostatní, ale Krakatit jsem četla taky, a kupodivu mi to připadalo děsně těžké čtení, klopýtala jsem přes stránky jen silou vůle. Nevím, Povídky z první a druhé kapsy se mi líbily daleko víc, byly lidštější.
Tvoje posuzování románů se mi líbí, neopisuješ pouhé anotace, ale dáváš tam svoje dojmy a myšlenky.

2 Dimmity Dimmity | 29. srpna 2011 v 15:54 | Reagovat

[1]: Děkuju moc za komentář, tu loukotkovou zkusím co nevidět. :-)

3 Vendy Vendy | Web | 29. srpna 2011 v 21:13 | Reagovat

K románu Medúza - psala jsem, že je ze současnoti, ale myslela jsem tím spíš z poslední doby, ne z té úplně nejposlednější. Takže některé věci ti možná budou připadat cizí...
Tím označením současný román jsem spíš chtěla říct, že to prostě není román historický... 8-)

4 knihomol knihomol | 28. září 2011 v 14:35 | Reagovat

Navzdory básník zpívá. od Loukotkový je příběch napsaný od skvělé autorky ale s nudným tématem.nikoho od ní neodrazuju jen mě přišlo že její fascinace antikou je daleko zajímavější než než středověk (mor,špína,inkvizice,hloupost,bezpráví),,,,daleko přirozeněji se mi četlo Křik neviditelných pávů (o válce mezi římem a kartágem).Nebo zde zmínovaný Není římského lidu.

5 Dimmity Dimmity | Web | 28. září 2011 v 18:02 | Reagovat

[4]: Naprosto s tebou souhlasím... pokoušela jsem se do Navzdory básník zpívá začíst, ale nepovedlo se mi to, taky mi tam něco nesedělo. V Antice jako by ona sama žila a jakákoliv jiná doba mi k ní zatím nesedí (pousoudím, až si přečtu něco z její ,,současnosti")...

6 Steve Steve | E-mail | Web | 6. března 2012 v 15:22 | Reagovat

Moc hezký článek =).

7 JV JV | Web | 5. dubna 2012 v 7:52 | Reagovat

Zdá se, že máme rozdílný knižní vkus :-D  :-D  :-D
vtipna-tricka.blog.cz

8 Dimmity Dimmity | Web | 22. května 2012 v 21:22 | Reagovat

[7]: Myslím, že co se týče maturity, tak ani ne :-P

9 Elise Elise | 19. října 2012 v 13:52 | Reagovat

Já jsem od Loukotkové četla jen Navzdory básník zpívá a byla to kniha úplně dokonalá. Jen nevím jestli to spíš nebylo mou láskou k samotnému Villonovi. Tak si zkusím přečíst ještě něco z tvých doporučených, akorát nemusím historická díla, tak uvidíme :) díky za tip ;-)

10 Dimmity Dimmity | Web | 5. ledna 2013 v 21:57 | Reagovat

[9]: Navzdory básník zpívá jsem zatím nečetla, ale třeba to jednou spravím :-). Jinak naprosto určitě nebudeš zklamaná. Loukotková je fakt jedna z nejlepších autorek.

11 baru baru | 29. dubna 2013 v 15:03 | Reagovat

Díky za tipy ;) jinak k tomu co nečíst: nečtěte Chrám matky boží v Paříži, nebo aspoň nějakou zkrácenou verzi.. Z maturitní četby určitě stojí za to přečíst O myších a lidech od Steinbecka (navíc je to tenké) a ještě kdybyste si někdo chtěl přečíst Monte Christa, tak je to super, ale jen tak 1. pětina, pak už to na mě bylo moc politický a intrikářský,ale i tak je toho dost, celkem to má přes 2000 stránek :-D

12 Eduard Nud Eduard Nud | 14. září 2015 v 16:44 | Reagovat

Co číst a nečíst z povinné četby. Nic a všechno. Povinná četba je povinná četba. Tomu se student nevyhne. To mi připomíná scénu z jednoho českého filmu: Vy se neučíte nepravidelné skloňování! Takhle vy se připravujete na praktický život? Jinými slovy: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když nebudeš potřebovat. Ale já v žádném případě nechci podrývat autoritu školy. Žádnou nemá. :-x

13 DorothyUpdap DorothyUpdap | E-mail | 19. července 2017 v 4:12 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

14 Arlenepak Arlenepak | E-mail | 22. července 2017 v 18:11 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

15 Arlenepak Arlenepak | E-mail | 22. července 2017 v 23:28 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

16 WriteEssay WriteEssay | E-mail | Web | 25. července 2017 v 14:26 | Reagovat

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

17 DavidBeerm DavidBeerm | E-mail | 29. července 2017 v 11:51 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиУдалить аккаунт Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

18 Carolynnon Carolynnon | E-mail | 5. srpna 2017 v 1:18 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

19 Carolynnon Carolynnon | E-mail | 5. srpna 2017 v 17:22 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

20 Carolynnon Carolynnon | E-mail | 5. srpna 2017 v 22:43 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

21 Carolynnon Carolynnon | E-mail | 6. srpna 2017 v 4:13 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708

22 DannyScusa DannyScusa | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 19:22 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

23 MariaMar MariaMar | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 7:08 | Reagovat

Мечтаете разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться принципиально новых ощущений позволят интим-товары

Один из самых распространенных методов достичь сильных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью достаточно легко добиться стимуляции особо чувствительных зон. Только не пользуйтесь им в одиночку, доверьтесь своему любимому. Это хорошо укрепит вашу эмоциональную и физическую связь и позволит стать более раскованными друг с другом.</p>
Также среди интим-товаров распространены эрекционные кольца, наручники, стимуляторы и смазки. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь эксперементировать с разными вариантами, и вы точно сможете найти то, что понравится вам и партнеру.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>, и остальные игрушки для взрослых вы сможете в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

24 BethanyVbr BethanyVbr | E-mail | Web | 9. října 2017 v 13:57 | Reagovat
25 Asfalt93DAW Asfalt93DAW | E-mail | 6. února 2018 v 12:48 | Reagovat

благоустройство города книга скачать
благоустройство парков в казани
озеленение благоустройство егорьевск
благоустройство строительства
благоустройство территории торгового центра

26 CoreyCew CoreyCew | E-mail | Web | 18. března 2018 v 21:00 | Reagovat

Info well applied..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama